Saçak Havalandırma

Saçak Havalandırma

Saçak havalandırma tarağı; çatı kiremitleri ilk sırada döşenmeye başlamadan önce saçağın en uç noktasına montaj yapılan bir aksesuardır. Saçak havalandırma tarağının kullanım amacı, ilk sıra çatı kiremitleri döşendiğinde hatvelerin altında kalan boşlukların çatı altının hava alacağı şekilde kapatılmasını sağlar. Çatı altında küf ve bakteri oluşumuna engel olduğu gibi kuşların kiremit altına girmesine de engel olur. Polietilen malzemeden yapılan saçak havalandırma tarakları ultraviyole ışınlara karşı dayanıklıdır ve uzun ömürlüdür.

Kiremit altındaki havalandırma boşluğunun temiz kalmasını sağlar. Kuş, kemirgen veya büyük böceklerin bu alana girişini engeller, rüzgar ile yaprakların kiremit altına girip birikmesini engeller. Çatıda iki farklı akıntının birleşim noktasında uygulanır. Akıntılardan gelen yağmur suyunu üzerinde toplar ve yağmur oluğuna tahliye eder. Formundaki su akışına dik kesitler suyun yavaşlamasını sağlar. Paralel kesitler ise üzerinde su birikmesini engeller.

Saçak tarağı saçak boyunca başlangıç kiremitlerinin altına döşenerek kuşların ve yaprakların kiremit altındaki açıklıktan içeriye girmelerini engeller. Çatı tarağı UV katkılı Polipropilen (Moblen) malzemeden üretilmiştir.

Bir önceki yazımız olan Kelepçe ve Klipsler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Hasan Yıldırım
Hasan Yıldırım
Merhaba.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
deprem kabini