Kiremit Çatı

Kiremit Çatı

Kiremit çatı nedir? Bu tür çatılarda hangi malzemeler kullanılır? Kiremit çatılar dayanıklı ve uzun ömürlü olur mu? İşte kiremit çatı kaplama ve özellikleri ile ilgili bilmemiz gerekenler.
Kiremit çatı genellikle beton malzemeden üretilse de, arduvaz karo, kil veya seramikten de yapılabilir. Geçmişte yarı otomatik araçlar veya elle yapılan kiremitler günümüzde özel tesislerde seri olarak üretilmektedir. Çatı kiremit yapımı süreci de farklılaştığı için çeşitli renk ve ebatlara seri üretim de yapılabilmektedir.

Kiremit Çatı Nedir?
Yapıların çatı bölümleri üzerine belirli sıra ile dizilen, kiremitlerle alttan yukarı doğru veya birçok farklı noktadan monte edilen çatı malzemelerine kiremit çatı adı verilir. Kiremit dizimi ilk sıra ve üzerine bindirilen yeni sıra şeklinde yapılır. Dizilim nizami ölçüde yapılmalıdır. Dayanıklı oluşu nedeniyle ülkemizde ve dünyada uzun süredir kiremit çatı kullanılır.

Kiremit Çatı Hangi Malzemeden Yapılır?
Görünüş olarak estetik olan ve dayanıklı, ağır bir yapısı olan kiremitler pişmiş topraktan, kilden ya da arduvaz malzemeden üretilir. Günümüzde seri üretimle birlikte daha çok beton içeriği olan kiremitler kullanılır. Eski modeller kadar ağır olmayan yeni nesil kiremitlerin avantajı, farklı desen, boy ve renkte üretilebilmeleridir.

Kiremit Çatı Kaplama Dayanıklı mı?
Kiremit çatı fiyatı ve dayanıklılığı ile ülkemizde de sık tercih edilen bir çatı kaplama yöntemidir. İçeriği doğal olarak hazırlanan ve yerli olarak üretilebilen kiremit çatı kaplama, biraz bakım ve düzenli kontrolle yıllar boyunca işlevini sürdürmeyi başarır. Kiremit çatılar iskelet üzerine kolayca sabitlenir. Bu iskeletlerin mertek veya çelik olması fark etmemektedir.

Kiremit Çatı Aktarma Nedir?
Kiremit çatılar zaman içinde hasar görebilir, gelen suların sızmasına neden olabilir veya kırılabilir. Kötü hava koşullarına karşı binaları korumak için aktarma işleminin yapılması gerekir. Çatı aktarma firmaları gerekirse çatı örtüsü, boşluk ve dere kısımları dahil olmak üzere tüm çatıyı inceler. Bakım ve onarım isteyen alanlara müdahale edilir. Genellikle kiremit çatı aktarma, söz konusu kiremitlerin bakımı ve değişimi olarak bilinse de, tam izolasyon için tüm çatıyı kontrol etmek oldukça önemlidir.

Kiremit Çatı Avantajları
Kiremit çatılar farklı çatı kaplama ürünlerine ihtiyaç duymadan uzun süre kullanım özelliğine sahiptir. Beton veya kil ile üretilen malzeme yağış ve rüzgara karşı koruyucudur. Ahşap içermediğinden dolayı çürüme veya küflenme sorunlarıyla pek karşılaşılmaz. Kiremit çatı fiyat ve avantajları ile ilgili bizlerden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Hasan Yıldırım
Hasan Yıldırım
Merhaba.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?