Çatı Onarımı

Çatı Onarımı

Çatı onarımı nedir? Onarım işlemi dayanıklı olması için nasıl yapılmalıdır? Çatı sorunlarına çözüm arayanlar için işte bilinmesi gereken önemli ipuçları.

Çatı Onarımı Nedir?
Çatılar özel olarak kaplanabilir veya açık bırakılarak kullanılabilir. Her iki şekilde de, çatılar binanın koruyuculuğunu üstlenen en önemli kısmıdır. Çatıların zorlu hava koşullarına dayanıklı olması gerekir. Özellikle yağışlardan gelen sular binanın yapısına ve iç ortama zarar verebilir. Sorunlu çatılar oldukça can sıkıcı sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle çatı onarımı yapılması gerekir.
Hem ısı dengesini korumak hem de dışarıdan gelen su girişleri ile mücadele etmek için çatılar düzenli olarak bakımdan geçirilmeli ve gerektiğinde tamir edilmelidir. Isı veya yağışlara karşı çatıların izolasyonu ve güçlendirilmesi gerekir. Kapsamlı bir konu olan çatı tadilatı veya onarımı tüm bu çalışmalara verilen isimdir. Çatı onarım firmaları doğru incelemeyi yapmalı ve iyi malzemelerle onarım işlemini tamamlamalıdır.

Çatı Onarımı Nasıl Yapılır?
Çatı tadilatı, çatı bölümünün tamamının incelenmesi ile başlar. Çatı örtüsü ve iskeleti kontrol edilir. Bu kısım metal veya ahşap üretim olabilir. Paslanmaya veya çürümeye karşı bu alanlar onarılır. Daha sonra çatının diğer ana unsurları gözden geçirilir. Çatıyı taşıyan kısım ve kaplamalar ince detayına kadar kontrol edilmeli ve gerekirse değişim çalışması yapılmalıdır. Çatıların onarımı uzun vadede sizlere tasarruf sağlayacaktır. Çünkü çatı elemanları ısı geçişlerinin çoğunun gerçekleştiği kısımdır. Isınma veya serinletme araçları, sorunlu çatılara sahip alanlarda %20 – %30 oranlarda daha fazla enerji harcamak zorunda kalır. Bu da cebinize ekstra bir maliyet olarak yansır. Çatıların bakım ve onarımı belirli bir masraf yükü getirse de uzun vadede bütçenizi korumayı sağlayacaktır.

Kiremit Çatı Onarımı
Kiremit altı tahtalar kontrol edilir, gerekirse alta çakılır ve üzerine su girişlerini engelleyen, dayanıklı izolasyon sağlayan membranlar konur. Kiremit onarımı sırasında dikkatli davranılmalı ve kiremitler basılarak kırılmamalıdır. Çatı kaplama alanlarında bulunan eskimiş, kırık veya yıpranmış kiremitler değiştirilmelidir.

Çatı Baca Diplerinin Onarımı
Baca dipleri tadilatı, eski ve yıpranmış izolasyon maddelerinin sökülmesi ve özenli bir şekilde, tüm kıvrım alanlarını kaplayacak şekilde yeni malzemenin monte edilmesi işlemidir. Böylece sızıntılar ve ısı kayıp sorunları önlenmiş olur.

Çatı İskeleti Onarımı
Çatı iskeletleri genellikle ahşap malzeme olduğu için çürüyebilir veya eğim kayıplarına neden olabilir. Onarım sırasında iskelet kısmı kontrol edilmeli ve gerek duyulduğunda yenisiyle değiştirilmelidir. Çatı onarımı konusuna hakim firmalar tarafından yapılmalı ve işlem sırasında onaylanmış malzemeler kullanılmalıdır. Detaylı bilgiye ve fiyat seçeneklerine bizimle iletişime geçerek ulaşabilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Hasan Yıldırım
Hasan Yıldırım
Merhaba.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?