Çatı Aktarma

Çatı Aktarma

Çatı aktarma nedir? Çatı aktarma işlemi nasıl yapılmalıdır? Çatı aktarma malzemeleri seçerken ve uygularken nelere dikkat edilmelidir?

Çatı Aktarma Nedir?
Binaları dış şartlardan koruyan, su sızması gibi sorunların önüne geçen bölümü çatı taşıma ve kiremitlerdir. Ahşap ağırlıklı yapıya sahip taşıyıcılarda zaman içinde aşınmalar ve çukur yapılar meydana gelebilir. Özellikle gelen sularla birlikte çatı döşemelerinde, taşıyıcı malzeme üzerinde sorunlar ve sızma sorunları gözlenmeye başlar. Eğer çatı aktarma ile müdahale edilmezse çürüme ve küflenme gibi sonuçlar ortaya çıkar. Zaman içinde artarak çoğalan bu sorunların önüne geçmek içi aktarma çalışmasının deneyimli çatı izolasyon firmaları tarafından yapılması gerekir. Kiremitlerin ve çatı örtüsünün onarılması ve yenilenmesi işlemine çatı aktarma adı verilmektedir. Çatı aktarması farklı düzeylerde yapılır. Yazımızın devamında çatı aktarma yöntemleri kısaca açıklanmaktadır.

Çatı Aktarma Nasıl Yapılmalı?
Çatı aktarma işlemi onarım ile başlar. Kiremitler tekrar koruma özelliğine sahip olsun diye jüt serilir ve galvanizli saç konur. Böylece su yalıtımı sağlanmış olur. Daha sonra kiremitlerin yenilenmesi gerekir. Son olarak çatının diğer bölümlerindeki malzeme kontrol edilir, sorunlu olan kısımlar onarılır.

Kiremit Yenileme
Çatı aktarma yaparken kiremitler üzerinde hassasiyetle çalışmak ve kırılmadığından emin olmak gerekir. Eğer soruna neden olan, kırılmış, bozulmuş kiremitler varsa yenileri ile değiştirilir.

Çatı Su Yalıtım Örtü Değişimi
Suyun geçirilmesini sağlayan fakat zaman içinde bu özelliğini kaybeden su yalıtma örtüsü çıkarılır. Daha sonraki aşamada membran yapıştırılır ve koruyuculuk sağlamış olur.

Çatı Taşıyıcı Parçaları Güçlendirmek
Genellikle ahşap karkas olan çatı taşıyıcıların elde geçirilmesi gerekir. Bu nedenle firmanız çatı taşıyıcı değişimi veya onarımı için inceleme yapmalıdır. Daha sonra sorunlu olan kısımlar değişir ve tamir edilir.

Çatı Dere Onarımı
Çatılarda gizli dere olup olmadığı kontrol edilmelidir. Daha sonra gizli dereler varsa havuzlama işlemi ile yeni yalıtım yapılmalıdır. Asma dereler yenilenir ve yağmur, kar sularının içeriye girmesi engellenir.

Asansör ve Baca Kulesi Yalıtımı
Baca kulesi veya asansör yalıtımı yapılarak sorunlu olabilecek kesimlerin izolasyonu sağlanır. Buralarda genellikle membran kullanılır.

Çatı Kaplama ve Kiremit Tadilatı
Kiremitlerin alt kısımlarına yerleştirilen tahtalar koruyu membran ile örtülür. Gerektiğinde eski kiremitler kaldırılır ve yenileri döşenir. Bu işlemlerden sonra su akışı ve sızma sorunları tamamen ortadan kaldırılır. Çatı aktarma uzmanlık isteyen bir konudur. Çatı tamir fiyatı ve kullanılan malzemelerle ilgili merak ettiklerinizi bizlere sorabilirsiniz.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Hasan Yıldırım
Hasan Yıldırım
Merhaba.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?