Beykoz Kiremit Aktarma

Beykoz Kiremit Aktarma

Beykoz ilçesinde evlerde Beykoz kiremit çatı aktarma ve Beykoz çatı aktarma sıklıkla çatı tamiriyle karıştırılabilmektedir. Çatı tamiri aslında yerel, bölgesel sorunların giderilmesi anlamına gelirken, çatı aktarmaysa var olan çatının tamamıyla kontrolden ve elden geçirilmesidir. Genel olarak kiremit yapılı çatılar için yapılmakta olan bu uygulama, uygulamayı yapacak kişiler için teknik donanım ve uzmanlık ihtiyacı gerektirir. Öyleyse çatı aktarma sırasında neler yapılır? Çatı aktarımı dediğimiz durum omuz mahyalarının sökülmesi, zarar gören kiremitlerin değiştirilmesi, suyu bir araya getirip döken derelerin elden geçirilmesi ve zamanla çürümüş tahtaların sökülmesidir. Tüm bu sökme işlemlerinin ardından yeniden inşa etme kısmında; izolasyonun yapılması, sökülen materyallerin yeni materyallerle değiştirilmesi gibi ayrıntılı tamiratlar yapılır.

Çatı değişimi hafife alınacak bir şey değildir ya da ertelenmesi gereken bir onarım değildir. Çatınızın kullanım ömrünün sonuna yaklaştığını düşündüğünüzde, çatı yüklenicilerinden teklif istemeden önce bu temelleri fırçalayın. Çatı sorunu yaşayanlar bu sorunun ne kadar can sıkıcı bir sorun olduğunu bilirler. Her binanın üzerinde bir dış katman bulunur. Bu bölge bazen açık bırakılır bazen üstüne bir çatı yükseltilmesi yapılır. Açık olarak veya kapalı olarak kullanılırsa da çatıların bakıma ve özene gereksinimleri vardır. Aksi halde çatıda sorunlar baş gösterebilir ve çatı tamiri ihtiyacı duyulabilir. En üst katta oturanlar çatı sorunlarına daha çok maruz kalırlar ancak bu sorunla ilgilenilmezse tüm apartmanın bu sorundan dolayı mağdur olacağı kaçınılmazdır. Bu yüzde çatı tamiri ciddiye alınmalı ve bu konuda yetkin bir usta veya firmadan hizmet alınmalıdır. Aksi takdirde sorun büyüyecek ve daha ciddi bir boyut alacaktır.

Çatı malzemesi seçiminiz, kendi kişisel zevkinize olduğu kadar genellikle bulunduğunuz yere bağlıdır. Bazı bölgelerde, örneğin, metal çatı yangına dayanıklılığı nedeniyle yaygın bir seçimdir, diğer bölgelerde ise baskın ev stilleri İspanyol etkisinde bir kiremit aracı gerektirebilir. Çatı eğimi (açı), kullanabileceğiniz çatı malzemesi türünü de etkiler. Örneğin, ahşap sarsıntılı zona dik eğimli çatılar için kullanılabilir, ancak düz, düşük eğimli çatılar için uygun değildir. İyi kararlar vermek, her türlü ev geliştirme ile ilgili kısa ve uzun vadeli maliyetleri en aza indirmenin anahtarıdır. Bu özellikle çatı onarımı gibi büyük ve karmaşık işler için geçerlidir. Bu özel durumda, en önemli kararlardan bazıları bir müteahhit tutmadan veya bir shingle üreticisi seçmeden önce verilmelidir. İlk karar, sızıntıların ve hasarlı alanların basitçe düzeltilip düzeltilmeyeceği veya kısmi veya tam çatı değişiminin doğru olup olmadığıdır. İkincisini seçerseniz, mevcut çatınızın üzerinde çatıya mı yoksa çıkarıp çıkarmayacağınıza da karar vermeniz gerekir. Her iki şekilde de maliyet sonuçları vardır.

Rüzgar hasarı veya düşmüş malzeme nedeniyle zona değiştirmek nispeten kolay ve ucuzdur. Yırtık veya hasarlı zona çıkarılabilir ve yenileri yerinde kayabilir. Dezavantajı, çatınız nispeten yeni değilse ve yedek bir zona bulundurmazsanız, yama işinizin mevcut çatı ile eşleşmeyebilmesidir. Ancak bu, onarımın mevcut çatınızın ömrünü 10 veya 15 yıl daha uzatacağı zaman ödemek için küçük bir fiyattır! Ancak, önümüzdeki birkaç yıl içinde evinizi satmayı planlıyorsanız, yüklenicinizden mümkün olduğunca yakın zona sipariş etmesini isteyin. Belirgin bir yaması olan bir çatı çekici değildir ve potansiyel bir alıcının güvenine ilham vermeyecektir. Hasar daha önemli ancak çatının bir tarafıyla sınırlıysa, kısmi yeniden çatı kaplama, tüm çatıyı yapmaktan binlerce dolara daha az mal olacak bir seçenektir. Bir çatı bölümünün onarılması, eski ile yeni karıştırmayı da kolaylaştıracaktır, çünkü hafif renk farklılıkları daha az fark edilir olacaktır.

Sezginin tersine, kısmi değiştirilme işleri kare başına maliyet (10 x 10 x alan) bazında daha pahalıdır. Onlar da ek problemler yaratabilirler. Örneğin, bir asfalt çatının zaten iki veya daha fazla katmanı varsa, kısmi yeniden çatının devam edebilmesi için tüm katmanların çıkarılması gerekecektir. Bu nedenle, artan işçilik ve elden çıkarma maliyetlerine ek olarak, eski çatı, yenisinden birkaç inç daha yüksek olacak şekilde, sırtlarda ters bir etki olasılığıyla karşılaşabilirsiniz. Bir zona kürü ile inşa edilmiş ve bir sırt kapağı ile kaplanmış olsa bile, kambur hala fark edilebilir.

Bir önceki yazımız olan Beşiktaş Kiremit Aktarma başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Our Score
Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Hasan Yıldırım
Hasan Yıldırım
Merhaba.
Size nasıl yardımcı olabiliriz?